Mnohí z nás sú pracovne vyťažení a niekedy majú pocit, že im nestačí ani 24 hodín na to, aby splnili všetky povinnosti, ktoré počas dňa majú. Ponocovanie či nekvalitný spánok tak nie je žiadnou výnimkou. Dlhotrvajúci nedostatok spánku si však vyžiada svoju daň v podobe zdravotných ťažkostí. Trvanie spánku v dĺžke 7 – 8 hodín je ideálne, ale ak to nedokážeme dodržať, prekvapia nás možné následky a neskracujte si život príliš segum.sk.
Opakom nedostatku spánku je nadmerne dlhý spánok. Ten má tiež svoje riziká a jedným z nich je nábeh na srdcovo-cievne ochorenia. Vedci z Brigham and Women´s Hospital vykonali štúdiu na 71 617 zdravotných sestrách a jej výsledky ich hypotézu potvrdili. Ženy rozdelili do skupín, ktoré mali za úlohu spať päť, šesť a sedem a viac hodín. Tie sestry, ktoré spali 5 hodín, mali vyššie riziko vzniku ochorenia o 30%, ženám, ktoré spali 6 hodín, stúplo riziko o 18% a nakoniec ženy, spiace viac ako 7 hodín, mali riziko vyššie iba o 9%. Tieto výsledky však vedci neočakávali. Ukázalo sa však aj to, že aj spánok, ktorý trvá viac ako 9 hodín, má na svedomí zvýšené riziko ochorenia srdca, a to až o 38%. Z toho vyplýva, že dlhé vyspávanie môže na našom zdraví narobiť ešte väčšie škody ako nedostatok spánku a poukazuje aj na nekvalitný spánok.
Prvým predpokladom na to, aby ste sa zobúdzali vyspatí a nie s pocitom dolámanosti, je kvalitný matrac, ktorý bude pre vaše telo správnou oporou, a nie menej dôležitý je aj vankúš. Samozrejme, výmenu matraca či vankúša zvážte v prípade, že vašu nespavosť nespôsobuje psychický stres alebo iné zdravotné ťažkosti, ktoré by kúpa nového matraca neovplyvnila. Do postele by ste si mali líhať pokojní a zdravo unavení. V prípade, že sa dlhodobo nedokážete dobre vyspať alebo spíte až veľmi dlho, oslovte predajcov, ktorí vám s výberom správneho matraca či vankúša ochotne poradia, aby ste si každú noc užili nerušený a dostatočne kvalitný spánok.